נסיעה לאחור (רוורס)
תאונות רבות מתרחשות בזמן נסיעה לאחור. בעיקר אם מדובר בנסיעה לצרכי חנייה. חשוב לזכור כי מבנה המכוניות הוא כזה המאפשר להם לנסוע קדימה, הם לא תוכננו לנסוע לאחור ולמרחקים ארוכים. בנסיעה לאחור יכולת השליטה מוגבלת ביותר בגלל בעיות של שדה ראייה, ומגבלות שליטה ותפעול הרכב.
מאת: נועם קום
כללי: 
נסיעה לאחור מותרת על פי החוק רק לצורך תחבורתי. כלומר, הנסיעה מותרת רק במידה והאפשרות להגיע למקום מסוים או לצורך חניית הרכב או פריקה מתאפשרת אך ורק בנסיעה אחורנית. חובת הנוהג על פי החוק לנקוט בכל אמצעי הזהירות בכדי למנוע סכנה, נזק, או הפרעה לתנועה בעת הנסיעה לאחור.
תאונות דרכים קטלניות כתוצאה מנסיעה לאחור: בתאונות דרכים עם נפגעים מסיבת דריסה בעת נסיעה לאחור מעורביםלרובילדים עד גיל 4, שנפגעים מכלי רכב שנוסעים אחורנית. התאונות הללו נפוצות בעיקר בתחומי החנייה ביתית או ציבורית, וגם ברחוב. התרחישים הנפוצים הם כאשר ילד משחק מאחורי הרכב ונסתר לנהג, או כאשר הילד פעוט עוקב אחרי אחד ההורים היוצא למכונית, מבלי שההורה יבחין בו, ההורה אמנם נוהג במהירות איטית לאחור, אך אינו מבחין בפעוט הנמצא מאחורי הרכב ודורס אותו. תאונות הדריסה יכולות להתרחש על ידי כל סוגי המכונית מכיוון שלכולם ישנה בעיית מגבלת שדה ראייה לאחור הנקרא 'שטח מת'. הבעיה מחמירה בעיקר בכלי רכב כבדים וגבוהים כמו: משאיות ,אוטובוסים ,טנדרים אך גם ברכבים פרטיים.

תאונות נזק לרכב כתוצאה מנסיעה לאחור:
תאונות נזק רבות קורות לרכבים בזמן נסיעה לאחור. אמנם הנסיעה מבוצעת במהירות נמוכה אך קיימות מגבלות רבות כיוון שדברים שנראים מלפנים כלל לא נראים לאחור.
 
מגבלות נפוצות בנסיעה לאחור:
1.      מגבלות שדה ראייה.
2.      ביצוע הפעולות השליטה במכונית נעשות מחלק הרכב הקדמי.
3.      חובה על הנוהג, להסתכל לאחור בזמן הנסיעה.
4.      ביצוע פעולות היגוי ,בלימה ומבט במראות בו בזמן.
 
                     
 מגבלת שדה ראייה לאחור לעצמים או ילדים בגובה נמוך   מגבלת שדה ראיה לעצמים נמוכים בצד הרכב

לביצוע בטוח של נסיעה לאחור, על הנוהג לנקוט בהתאם לנסיבות בפעולות הבאות :
1.      בחינת שדה הראייה מאחור, לרבות יציאה מהרכב.
2.       כיוון מראות צד.
3.       נסיעה באיטיות רבה.
4.      קבלת עזרה מאדם מיומן שמכוון אותו בזמן הנסיעה לאחור.
5.      חיישני חנייה - ניתן לרכוש כיום חיישנים הפועלים בעת נסיעה לאחור וקדימה, ומספקים לנהג מידע על המרחק שלו מרכב או עצם כל שהוא הנסתר מעיניו. מומלץ  ביותר להתקין זאת כתוספת לרכב , ההשקעה משתלמת בכך שתימנע תאונות מיותרות ובגינם הוצאות תיקון נזקים בחלק האחורי של הרכב.
 
 
 


 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן