עבירות תנועה. נקודות וקנסות

עבירות תנועה. נקודות וקנסות
איזה עבירות גוררות קנס כספי בלבד? איזה עבירות גוררות קנס ונקודות ומהם העבירות החמורות ביותר מבחינת קנסות ונקודות
 8.8.2011
המושג הטעון עבירת תנועה הוא למעשה הביטוי של התנהגות נהגים על הכביש אך נקודת המבט של הנהגים והמשטרה היא שונה. בעוד שהמשטרה רואה באכיפת החוק את הדרך הנכונה לשמור על התנהגות תקינה בכבישים הרי נהגים רבים הנתפסים על עבירות תנועה רואים ברישום הדו"ח בראש ובראשונה כפעולה משטרתית המיועדת בעיקר למילוי אוצר המדינה. בכל מקרה שמירה על חוקי התנועה תמנע מהנהג המצוי קנס כבדים ואת האפשרות לצבור נקודות חובה שיגררו אותו למוסדות החינוך מחדש הממשלתים בדמות קורסי חובה או אפילו שלילת רישיון.
סקירה של עבירות התנועה מצביעה על מידת החומרה לפחות בכל הנוגע לרמת הקנס ולמספר הנקודות החובה בגין כל עבירה, שהמחוקק מייחס לאותם עבירות.

אי סימון ואיתות.
החוק רואה בעין קלה עבירות תנועה שעיקרם אי סימון באיתות על פניות, סטיה מנתיב וכ'. על זה נשלם 100 ₪ ולא נחוייב בנקודות.

הפרעה בתנועה.
הענינים מסתבכים כאשר משטרת התנועה ושלוחיה על הכביש החליטו כי גרמתם להפרעה לתנועה (500 ₪ ו-4 נקודות). במקרה קיצוני יותר הפרעה להולכי רגל או אף סיכונם הקנס נע בסכומים של 250-500 ₪ ומספר הנקודות מגיע ל-6. הפרעה מוחשית לתנועה היא כניסה לצומת ופקיקתו, בזכות עבירה זו תחוייבו ב-500 ₪ וב-6 נקודות.

הולכי רגל.
המחוקק החליט לתת זכות קדימה להולכי רגל. אי מתן אפשרות להולכי רגל להשלים מעבר חצייה תחוייב ב-500 ₪ וב-4 נקודות. במקרה הקיצוני יותר אי מתן זכות קדימה להולכי רגל תוך סיכונם תזומנו לבית הדין ותחוייבו ב-10 נקודות. במקרה של פניית פרסה תוך סיכון הולכי רגל תוזמנו לבית המשפט ותחוייבו ב-8 נקודות.

זכות קדימה.
בכל הנוגע לאי מתן זכות קדימה לרכב או להולכי רגל החוק מחמיר מאוד ומחייב בהזמנה לדין ועוד 6 נקודות.


נהיגה רשלנית
. יש נהגים שמצפצפים בריש גלי על החוק ועל עמיתהם הנהגים. נהיגה בכיוון ההפוך לכיוון התנועה או שלא בכיוון חץ הסימון, עבירה שעלולה לגרום לתאונה חמורה תחוייב רק ב-500 שקל וב-6 נקודות. לטעמנו זאת עבירה שהיה כדאי להחמיר בגינה.
ידועה התופעה המעצבנת שבה אתם נהגים שומרי חוק מזדחלים בפקק התנועה ולפתע עוקפת אותכם על שול הכביש מכונית חצופה. עבירת תנועה זו גוררת קנס של 500 ₪ ו-6 נקודות.
 נתיבי נסיעה. בכבישים רבי מסלולים מוכרת התופעה של נהג ה"נרדם" על המסלול השמאלי ומחייב אגב כך נהגים אחרים לעקיפה מימין. הקנס במקרה זה הוא 250 ₪ בצירוף של 6 נקודות.  עקפתם מימין? תקנסו ב-250 ₪ ו-4 נקודות. עקפתם כשהדרך איננה פנויה או עקפתם תוך חציית קו הפרדה רצוף תזומנו לבית דין ותחוייבו ב-10 נקודות.
תקינות רכב. נהגתם ברכב לא תקין שלא נאסר בשימוש תקנסו ב-1,000 ₪. אם הרכב נמצא כמסוכן באופן מיידי תוזמנו לדין ותחוייבו ב-8 נקודות. אם בדיקת הפתע מצאה כי רכבם לא תקין תקנסו רק ב-250 ₪. 

עבירות מהירות.
הדבר החביב ביותר על שרי תחבורה הוא להכריז על אכיפת מהירות גם אם מהירות גבוהה איננה האחראית הראשית לתאונות הדרכים. זה קל, זה נשמע היטב ואף מעביר סכומי כסף נאים לקופת המדינה.
נהיגה בדרך עירונית במהירות העולה על 20 קמ"ש תחוייב בקנס של 250 ₪, נהיגה בדרך עירונית במהירות העולה על 21 קמ"ש ועד 30 קמ"ש תחוייב ב-750 ₪ ו-8 נקודות. במהירות של מעל ל-30 ק"מ מעל למותר תזומנו לבית משפט ותחוייבו ב-10 נקודות.
נהיגה בדרך בינעירונית שבה מותרת מהירות של 80 קמ"ש במהירות העולה על 26-40 קמ"ש מהמותר מחייבת בקנס של 750 ₪ ו-6 נקודות. מעל למהירות זאת תוזמנו לבית משפט ותחוייבו גם ב-10 נקודות. בכביש מהיר נהיגה במהירות של 25 קמ"ש מעל למותר תחוייב ב-250 ₪ ובמהירות מעל ל-26-40 קמ"ש תקנסו ב-750 שקל ותחוייבו ב-8 נקודות. נהגתם במהירות גבוהה יותר תוזמנו לבית המשפט ותחוייבו ב-10 נקודות. 

מסילת ברזל.
עבירה חמורה במיוחד שהביאה לתאונות קטלניות היא אי עצירה לפני מפגש מסילת ברזל. במקרה הזה תוזמנו לבית משפט ותחוייבו ב-8 נקודות.

נהיגה ואלכוהול

שותים ולא נוהגים.
צרה חדשה יחסית שנחתה עלינו היא נהיגה בגילופין. נהג שיכור (גם נהג שסירב להבדק בינשוף) יוזמן לבית משפט ויחוייב ב-10 נקודות. 

אי ציות לרמזור ולתמרור.
עבירות בתוך תחום צומת מרומזר הן מכת מדינה ואלו אף עבירות קטלניות. המחוקק מתייחס לעברות אלו ברצינות רבה. נכנסתם לצומת באור אדום? תקנסו ב-1,000 ₪ ובתוספת של 10 נקודות. במקרים של נסיבות מחמירות תזומנו לבית משפט בנוסף ל-10 נקודות החובה.
בכל הנוגע לאי ציות לתמרורים הקנס נע בין 250 שקלים ו-0 נקודות ל-500 ש"ח ו-6 נקודות. יש יוצאים מהכלל אי ציות לתמרור זכות קדימה או עצור מחויבים בהזמנה לבית המשפט ובניקוד של 10 נקודות. אי ציות לתמרורים מס' 401 (כביש סגור משני הכיוונים בפני רכב) ו-402 (אין כניסה) גורר בעקבותיו קנס של 500 ₪ ו-6 נקודות חובה. אי ציות לתמרורים אחרים נחשב כעבירה פחותה הגוררת קנס בשווי של 250 ₪.
נהגים צעירים. שיעור המעורבות של נהגים צעירים בתאונות ביחס לחלקם באוכלוסיה הוא גבוה יחסית. המחוקק קבע תקנות מיוחדות כדי לצמצם את רמת המעורבות הזאת. נהג חדש שנסע ללא תווית "נהג חדש" יקנס בסכום של 250 ₪. נהג חדש שנסע בשלושת החודשים הראשונים לקבלת הרישיון ללא מלווה יוזמן לדין. נהג חדש שהסיע יותר משני נוסעים יוזמן אף הוא לדין.

נסיעה ברכב לא תקין.
 מדברים הרבה על הגורם האנושי אך גם למצב המכני של כלי הרכב יש תרומה לא קטנה לתאונות. נהיגה כשמערכת האורות איננה תקינה תחוייב ב-100 ₪ וב-4 נקודות. מגב לא תקין- 100 ₪ קנס. אי הצבת משולש אזהרה בעת תקלה -100 ₪, לוחית זיהוי לא תקינה 100 ₪.

עבירות מינהליות
. יש עבירות שאפשר להגדירן כמינהליות ובכל זאת את אוצר המדינה לא מוותר על האפשרות לגבות כסף בגינן. כך למשל על אי החזקת רישיון נהיגה או רישיון רכב תקנסו ב-100 ₪. נהיגה ברכב שתוקף רישיונו פג (פחות מארבעה חודשים) גוררת קנס של 250 ₪ ו-6 נקודות.  נהגתם ברכב שרישיונו פג בתקופה של 4-6 חודשים תעלה את הקנס ל750 ₪ ו-6 נקודות. אם נהגתם ברכב שרישיונו פג למעלה מששה חודשים מכך תוזמנו לבית הדין ותחוייבו ב-6 נקודות. על נהיגה ברכב ללא ביטוח תוזמנו לדין ותחוייבו ב-10 נקודות. נהיגה ללא רישיון בר תוקף גוררת הזמנה לדין ו-10 נקודות על נהיגה ברכב ללא רישיון מתאים או ברישיון שפג תוקפו תוזמנו לדין ותחוייבו ב-8 נקודות.

זילזול בבטיחות
. על החשיבות בחגורות בטיחות אין כל ויכוח ולמרות זאת ישנם נהגים המזלזלים בכך. נהגתם לא חגורים תקנסו ב-250 ₪ ותחוייבו ב-6 נקודות. הנוסע שלידכם התעצל לחגור את החגורה תוסיפו לקופת המדינה עוד 250 ₪ לקופת המדינה ולחובתכם ירשמו 2 נקודות. נוסעים לא חגורים מאחור יגררו קנס נוסף בשיעור של  250 ₪ ועוד 2 נקודות. על הושבת תינוק במושב הקדמי שלא בניגוד לכיוון הנסיעה תקנסו ב-250 ₪ ועוד 6 נקודות. נאלצם לעצור בשול הדרך לצורך תיקון תקלה ולא לבשתם אפוד זוהר תקנסו     ב-250 ₪ וללא נקודות.
שימוש בלתי מבוקר במכשירי טלפון ניידים הוא מקור נאה לאוצר המדינה. לא התאפקתם ודיברתם תוך כדי נהיגה תקנסו ב-1,000 ₪ ותחוייבו ב-4 נקודות.

חניה
. קנסות החנייה הן ללא נקודות רק כסף -500 - 100 ₪.

עבירות- קנסות -נקודות

 
 
.
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן