טיפים לנהיגה בשלג
 
נוהגים על הקרח - טיפים לנהיגה בטוחה בשלג.
בימים מושלגים, קיימות מגבלות נהיגה משמעותיות, בכל הקשור לאחיזת הגלגלים ותנאי ראות. מה שמביא לתאונות ולנזקים רבים, לכלי רכב ובני אדם. חשוב כי נרענן את עיקרי הכללים לנהיגה בטוחה ביום שכזה וכמובן שמומלץ להתעדכן בתחזית מזג האוויר ולצאת בזמן לנסיעה ולהימנע מלהיתקע בעומסי תנועה.
מאת: נועם קום
 
המגבלות 
נפילת עצים-
במקרה של שלג כבד, עומס המשקל של השלג על ענפי העצים,בשילוב הרוחות גורמים לנפילת ענפים ועצים על כבישים, מכוניות והולכי רגל.

קריסת עצים
לסרטון נדיר של נפילת העץ
אחיזת כביש
 - בטמפרטורה נמוכה, נוצרת שכבת קרח על הכביש. השלגים מכסים את הכביש ושכבת הקרח מתעבה. במצב זה לצמיגי הרכב, אין יכולת לנקז את כמויות הקרח, מה שמביא למגבלה באחיזת הגלגלים והתוצאה החלקה ואובדן שליטה. במצב זה יכולת הבלימה מוגבלת כאשר הגלגלים ננעלים כבר בשלב מוקדם והמכונית מחליקה.

הצמיגים מחליקים
 
הראות לקויה
- כאשר יורד השלג, נוצרות מגבלות ראות ונראות של המכוניות באופן משמעותי. בחוץ חשוך יותר, שכבת הקרח על גבי השמשות ופתיתי השלג באוויר והמגבים שמתקשים לפנותם, הם שגורמים לכך.

תנאי ראות ונראות מוגבלים
 
פתרונות
הכנת הרכב - יש להיערך בזמן בטרם רדת השלג. לתדלק את הרכב אנו צפויים לשהות זמן ממושך בפקקי התנועה כאשר המנוע פועל, לא לשכוח לבדוק לחץ אויר בגלגלים שהוא קריטי באשר לניקוז הקרח מחריצי הצמיגים. לחייבים לנסיעה בתנאי שלג, מומלץ להצטייד בשרשראות שלג שמותקנות על צמיגי הרכב המניעים.


שרשראות לשלג 

חניית הרכב
- יש להחנות את הרכב עם הפנים לכיוון היציאה. רצוי שלא להחנות את הרכב בסמוך לעצים גבוהים העלולים לקרוס בסופת השלגים.

הסירו את השלג לפני תחילת נסיעה
- פנו את שכבת השלג מהשמשה הקדמית והאחורית של רכבכם. הסירו גם מהגג כדי שבעת  בלימה לא יווצר מצב שבו שכבת השלג תגלוש לשמשה הקדמית ותחסום את שדה הראייה לנהג. 

 

סעו לאט - יש להקפיד ולנסוע במהירות התואמת לתנאי הדרך, עשו זאת תוך שילוב להילוכים נמוכים 2 או 1 תלוי בקצב הנסיעה שלכם. בירידה, עליה או בעיקול בעיות האחיזה יחריפו.

שמירת מרחק - יש להקפיד על שמירת רווח מלפנים, מאחור ומהצדדים מהרכבים האחרים. זכרו ביום שכזה מרחקי הבלימה והעצירה גדלים והמכונית לא תציית לנו בפעולות כמו בלימה והאצה חריגות.
 
סטייה מנתיבים- נועו תמיד באותו הנתיב שהמכוניות שלפניכם כבר פלסו עבורכם את הדרך. הימנעו מלהתחכם ולפלס לכם נתיב חדש כאן טמון הסיכוי לשקיעה ולהחלקה.

פלסו נתיבים - באם הגלגלים מחליקים, יש לפלס נתיב נסיעה עם יכולת ניקוז לחריצי הצמיגים, עשו זאת בזהירות,בהדרגה או בנסיעה קדימה ואחורה.
 
גלו סבלנות - נהגים רבים אינם מנוסים במצבים מגבילים ומלחיצים אילו, בכבישים מושלגים נוצרים פקקי תנועה עקב חסימת הצירים. גלו סבלנות וסייעו לאחרים ככל שתוכלו.
 
בלימה - בלמו בהדרגה, במרבית הרכבים קיימת אמנם מערכת  ABS עמה יש לבלום ברציפות, אם כי קיים עדין חשש מנעילת גלגלים עקב החלקה על הקרח לכל הכיוונים. זכרו בבלימת חירום תפעל מערכת ה- ABS למניעת נעילת גלגלים) יש לנו יכולת שליטה בהיגוי הרכב חשוב להיות עם שתי הידיים על ההגה . 

הפשרת אדים -להפשרה יעילה, הפעילו את המזגן בשילוב מצב חימום. העבירו בורר למצב הפשרת חלונות וערבול אויר בפנים הרכב. במצב זה יזרום ברכב אויר יבש אשר יפשיר את האדים במהירות .
 
נקו חלונות- בטרם התחלת נסיעה פנו את שכבת הקרח מעל גבי החלונות, בחלון בו פועלים המגבים, מומלץ להיעזר במים פושרים. לקראת שלג, דאגו להימצאות מים ברכב .
 
הדלקת אורות - הדליקו אורות בכל מצב נסיעה. לרבות פנסי ערפל מלפנים ומאחור.מגבלות מזג אויר לא מאפשרות לכם ולנהגים האחרים, להבחין בכם. במקרה של בעיה או מגבלת תנועה הפעילו איתות חירום לזיהוי נוסף. 

ציוד מיוחד
- הצטיידו במים, במזון ובגדים יבשים, טלפון נייד ומטען לרכב. יש לקחת בחשבון כי אנו עלולים להיתקע בכבישים לשעות ממושכות. חשוב להיערך מראש לתנאי שהות קשים בכבישים. 


הדליקו אורות !

עבירות רכב- מומלץ לנוע ברכב בעל עבירות כפולה קדמית ואחורית (4
X4) או להתקין שרשראות שלג על ציר הגלגלים המניע את המכונית.


עדיפות לרכב בעל הנעה כפולה 4
X4


מדריך אוטוקום לנהיגה בטוחה בשלג
 
לסרטון טיפים לנהיגה בשלג לחץ כאן
לסרטון החלקת מכוניות בשלג לחץ כאן
                                                                             
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן