אלכוהול ונהיגה

אלכוהול ונהיגה

שתיית אלכוהול הפכה לנורמה בכל אירוע או בילוי חברתי. השתייה נחשבת כחלק מהתרבות בקרב הציבור הרחב ובכל שכבות הגיל אך לצד ההנאה יש גם סכנה, השתייה פוגעת ביכולות הנהיגה שלנו, יכולת הריכוז יורדת וחוסר שליטה הוא תופעה אופיינית למצב.
נתוני התאונות מעידים על מעורבותם של השתיינים בתאונות רבות וקשות.
 
"בסך הכול שתיתי שתי בירות... אני יודע לשתות... אני נוסע פה קרוב עד הבית..." אמרות אילו ואחרות, אינם מרגיעות משום שכבר מהמשקה הראשון כמות האלכוהול משפיעה על גוף האדם , ועל יכולות הריכוז והנהיגה. עיקר התאונות שנגרמו בהשפעת אלכוהול קרו בזמן קצר מתחילת הנסיעה, בשעות הלילה או הבוקר המוקדמות. בשנים האחרונות פרחו עסקי הפאבים בישראל ונהפכו למקום בילוי נורמטיבי. המשקה הנפוץ הוא בירה, אך חלה גם עליה בביקוש למשקאות חריפים. נתוני משטרת ישראל מעידים על כך ש כ- 5 אחוזים מהמעורבים בתאונות קטלניות היו תחת השפעת אלכוהול, עוד מתברר כי 58 אחוזים מהמעורבים בתאונות תחת השפעת אלכוהול היו נהגים בגילאי 25-44 שנים. הנהגים הצעירים מעורבים בכ- 24 אחוז מהתאונות מסיבות אלו.
 
כמה מותר לשתות ?
על פי תקנה 169 החוק אוסר על נהיגה בהשפעת אלכוהול. הכמות החוקית המותרת של הימצאות אלכוהול בדם בזמן נהיגה היא  50 מיליגרם של אלכוהול ב- 100 מיליליטר של דם, או באחוזים 0.05 או 240 מקרוגרם אלכוהול ב 1 ליטר אוויר נשוף. הנתון זהה ל- 1-2 "מנות משקה" ( כוס בירה, כוס יין, או כוסית משקה חריף). מעבר לרף זה, חלה ירידה משמעותית בריכוז, ביכולת הראייה, ביכולת השיפוט של הנוהג והסיכון שלו להיות מעורב בתאונה עולה ב-40  אחוזים.
מהי מנת משקה? (תקנה בסיסית):
-          כוס בירה - 5% אלכוהול בנפח שליש ליטר.
-          גביע יין - 13% אלכוהול בנפח 120 מיליגרם
-          כוסית ליקר או קוקטיל- 20% אלכוהול בנפח 60 מיליליטר
-          כוסית ווסקי או ודקה- 40% אלכוהול בנפח 30 מיליליטר

עדכון תקנה 169 : במקרה של נהגים חדשים,צעירים או נהגים מקצועים הנוהגים ברכב שמשקלו המותר מעל 3,500 ק"ג. מידת האלכוהול המותרת בחוק: 50 מקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף או 10 מיליגרם של אלכוהול ב- 100 מיליליטר של דם.
 
כיצד משפיע האלכוהול על הנוהג ?
השפעת האלכוהול מתחילה כבר בריכוזים נמוכים המצויים בגוף, ומי ששותה מתקשה להבחין בה. ההשפעה משתנה מאדם לאדם, ותלויה במבנה הגוף, במשקל, בגיל הנהג ורמת הלחץ הנפשי שלו. גם למין יש חשיבות, נשים מושפעות קצת יותר.
המאפיינים להשפעת האלכוהול, צמצום בשדה הראיה, בעיות ריכוז, התארכות בזמן התגובה, ביטחון מופרז, דיבור לא תקין. צורת הנהיגה תחת השפעה מתאפיינת בהתארכות התגובה ומרחק העצירה, בנסיעה על קווי הפרדה או בשוליים, פנייה לא נכונה, נסיעה מהירה בחוסר שליטה, אי הקפדה על שמירת מרחק וסטייה לא ברורה מנתיב.
 
זמני התפוגגות האלכוהול  
עיכול האלכוהול לאדם ממוצע, מתבצע בקצב של מנת משקה אלכוהול אחת, בכל 45 עד 60 דקות.
מהילת אלכוהול במשקה מוגז מקצרת ומזרזת את זמן ספיגת האלכוהול בדם.
 
אכיפה משטרתית וקנסות
משטרת ישראל מבצעת בדיקות יזומות באזורי הבילוי השונים. הבדיקות המקובלות והקבילות, הם בדיקות נשיפה באמצעות נשיפון אישי או באמצעות ה"ינשוף" מכשיר בדיקה אלקטרוני וקביל בבתי המשפט כמו כן מבוצעות במקרים שונים גם בדיקות דם ושתן.לשוטר הסמכות לבצע בשטח בדיקות שכרות. נהג שיכור צפוי למאסר של עד שנתיים, לקנס כספי בסך 22,500 ₪, לפסילת רישיון לשנתיים, ולהחרמת המכונית בה נהג גם אם אינה בבעלותו וגם אם מדובר ברכב חברה או בבעלות חברת ליסינג. נהג שמסרב להיבדק, ייחשב כנהג שיכור.
 
המלצות למניעת השפעת האלכוהול בזמן נהיגה
-          מומלץ לאכול לפני שתיית אלכוהול.
-          למהול משקאות במים או קרח או להוסיף מיצים למשקה.
-          להימנע מלערבב משקה אלכוהול עם משקה תוסס.
-          לשתות באיטיות ובהדרגה.
-          להתחשב במבנה גוף האדם, אדם במשקל נמוך חשוף יותר להשפעת אלכוהול מאדם במשקל גבוה.
-          נשים חשופות יותר להשפעת אלכוהול ועל כן צריכות לשתות פחות.
-          אם שותים לא נוהגים, לוודא כי זה שנוהג הוא מי שלא שתה, לנסוע עם חברים או בתחבורה ציבורית או להזמין מונית.
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן