איך לבחור מכונית משפחתית?
התוכן מוגש כשירות ע"י שברולט
 אתם עומדים לבחור את המכונית שתשרת אתכם ואת המשפחה שלכם, זו הולכת להיות החלטה חשובה שכרוכה בלא מעט אחריות המוטלת על כתפיכם. לרובנו אין מושג איך לבחור את המכונית שהכי מתאימה לנו ותהליך הבחירה מורכב לא פעם משיקולים מוטעים שלא צריכים להיות בעלי משמעות. רגע לפני שאתם נסחפים בזרם והולכים עם העדר -הנה כמה עצות שיסייעו לכם לבחור את המשפחתית שהכי מתאימה לכם.
 איך יודעים?
בעידן שבו המידע זמין יותר מאי פעם, הצעד הראשון שלכם בתהליך הבחירה יהיה לבצע מחקר קטן באינטרנט (עובדה, אתם כאן). בחיפוש אחר מבחני דרכים שנעשו לדגמים השונים, תגלו שכמעט כל המבחנים נעשו ביום שבו הושקה המכונית, כך שבפרספקטיבה של זמן ומתחרות חדשות - לא הכל נכון. הצעד השני יהיה להתייעץ עם מכרים, הבעיה היא שלא תמיד תוכלו להיות בטוחים שהוא ידע להמליץ לכם על המכונית הטובה ביותר עבורכם מסיבות שונות: מרבית האנשים לא ישמיעו דברי ביקורת על המכונית שלהם - וברוב המקרים הם כלל לא מכירים את המתחרות כך שאין בידם אלמנט השוואתי. סיבה נוספת היא שבדרך כלל טבע האדם אינו מניח לו להודות בטעות שעשה בבחירה ועל כן סביר להניח שלא תשמעו אותו מודה שטעה בבחירה שלו. הסיבה האחרונה שכולכם מיד תסכימו איתה, היא שרק אתם יודעים מה הכי טוב בשבילכם.
 
לעשות את הבחירה הנכונה
כדי להגיע להחלטה הטובה ביותר, חשוב להגדיר מראש את הדרישות שלנו ואת המשימות העומדות בפני הרכב: כמה נפשות אתם מתכוונים להסיע במכונית בדרך קבע (חברים לעבודה, ילדים וכו'), נפח תא המטען הדרוש לכם וגודל החפצים שאתם מתכוונים להעמיס בו (עגלת תינוק למשל), אופי הנסיעות שלכם ומרחק הנסיעה היומי הממוצע והצרכים בשעות הפנאי (יכולת להעמיס אופניים, ציוד מחנאות, קניות וכו'). אחרי שתבהירו לעצמכם את הייעוד, תוכלו להתחיל לבחון את ההיצע על פי הפרמטרים שבאמת חשובים לכם.
במכונית שתבחרו אתם אמורים לבלות שעות רבות, לכן חשוב שתהיה נוחה ומפנקת, רחבה מספיק להכיל את כל הנוסעים בנוחות מבלי שירגישו צפיפות ובעלת תא מטען שיספיק להכיל את כל חפציכם. חשוב לשים לב היטב לנתונים של כל מכונית - ובעיקר החשובים שבהם בסעיף הממדים, הנתונים החשובים ביותר הם האורך והרוחב הכללי של הרכב, וכן בסיס הגלגלים שלו (המרחק בין הציר הקדמי לציר האחורי).
נתונים אלו - בעיקר רוחב המכונית ובסיס הגלגלים שלה, יעידו על המרווח הפנימי של תא הנוסעים. אל תקלו ראש בהפרשים של סנטימטרים בודדים, שכן אלו הם אותם סנטימטרים שעלולים להיות חסרים לכם שעה שהרגלים של היושבים מאחור ילחצו את משענת המושב של הנוסעים מלפנים.
גם לרוחב ישנה משמעות, בעיקר כאשר מסיעים ברכב ילדים או נוסעים במושב האחורי. במצב שבו צריכים להסיע מאחור לפחות מושב תינוק או בוסטר אחד, חשוב שיישאר מספיק מקום נוח גם לשאר הילדים או החברים שיושבים מאחור.
 ללכת על בטוח
המכוניות של היום בטוחות בהרבה ממה שהכרנו בעבר בעידן שבו סופרים כריות אוויר וכוכבי ריסוק, חשוב לנו לדעת שגם המכונית שבה אנחנו נוהגים, תוכל להגן עלינו ועל המשפחה היקרה שלנו בזמן תאונה. על חשיבותן של כריות האוויר אין צורך להרחיב, ולכן חשוב להתעקש שבמכונית בה תבחרו תהיינה לפחות 6 כריות אוויר אשר יבטיחו הגנה גם ליושבים מאחור. מערכת בקרת יציבות (ESP), תהפוך אמנם בעתיד לפריט חובה בכל רכב, אולם לא מעט מכוניות משפחתיות עדין משווקות ללא המערכת הזו - בעיקר בגרסאות ציי הרכב. הסבר קצר: מדובר במערכת חשובה מאוד שתפקידה למנוע איבוד שליטה ברכב במצבים קיצוניים. מחקרים מלמדים כי המערכת הזו מפחיתה בלמעלה מ 30- אחוזים את מספר ההרוגים בתאונות דרכים! לכן אל תוותרו והתעקשו לבחור משפחתית המצוידת במערכת בקרת יציבות. אם יש לכם ילדים קטנים, דאגו שיהיו במכונית התקני ריסון למושבי בטיחות (LATCH או ISOFIX).
 
לא לוותר על אבזור
חשוב לעמוד מקרוב על ההבדלים בין מכונית ההדגמה למכונית שתקבלו עיקר ההבדלים נמצאים כמובן בתחום אביזרי הנוחות והבידור, לכן כדאי לשים לב איזו מערכת קול יש בגרסה המוצעת לכם, האם היא מצוידת בחיבור לנגן חיצוני? האם היא מצוידת במתגי תפעול על גלגל ההגה? בחנו את אפשרויות הכוונון של המושב הקדמי, האם יש מזגן רגיל או בקרת אקלים, את התוספות השונות כמו מחשב דרך, תאורת פנים, מחזיקי כוסות וכל פרט קטן אחר שיכול לעשות את הנהיגה במכונית החדשה שלכם למהנה יותר.
 
חשוב שתיהנו מהנהיגה
מרבית המכוניות המשפחתיות מוצעות עם מנועי1.6 ליטר ותיבת הילוכים אוטומטית, אולם המפרט הטכני לא דומה כמו שאתם עלולים לחשוב בטעות. כאן כבר צריך לבדוק בעיקר את הנתונים אשר יספרו לנו על כוח המנוע (נתון ההספק בכוחות סוס) ואת סוג תיבת ההילוכים.
בנושא ההספק אין צורך להרחיב יתר על המידה, שכן ברור שנתון הספק גבוה יותר משמעו מנוע חזק יותר. בנושא תיבות ההילוכים, חשוב ראשית להבדיל בין תיבה אוטומטית אמיתית לתיבה רובוטית (הסבר קצר: תיבת הילוכים רובוטית היא למעשה תיבת הילוכים ידנית המצוידת במצמד חשמלי ובמנגנון העברת הילוכים מפוקח מחשב) .
השוני במבנה בין תיבה רובוטית לתיבה אוטומטית "רגילה" והשימוש במצמד, מכתיבים אופי נהיגה יותר קופצני ופחות נינוח כשמדובר במכונית עם תיבה רובוטית. ההמלצה היא ללכת על מכונית המצוידת בתיבת הילוכים אוטומטית, אולם גם בין תיבות ההילוכים האוטומטיות ישנם הבדלים רבים הבאים לידי ביטוי במספר ההילוכים ובאפשרויות לשליטה ידנית. תיבות הילוכים אוטומטיות מהדור הישן מציעות ארבעה הילוכים בלבד, בעוד שתיבות חדשות מציעות חמישה ושישה הילוכים. תיבה עם יותר הילוכים מאפשרת למנוע למצות טוב יותר את יכולותיו, הופכת את הנסיעה לשקטה יותר במהירויות גבוהות ותורמת לצריכת דלק נמוכה יותר.
 
שורה תחתונה
איך להגיע להחלטה הטובה והנכונה ביותר? אחרי שהגדרתם את הרצונות ואת הצרכים שלכם,השוו את טבלאות הנתונים של הדגמים השונים וראו היכן נמצאים היתרונות של כל דגם ביחס לאחרים. אל תתפשרו על הגודל, על אביזרי הבטיחות והנוחות, על נפח תא המטען ועל כל הדברים שבאמת חשובים לכם בשימוש היום-יומי.
לסקירה וצפייה בטבלת השוואה בין ארבע המשפחתיות המובילות בשוק, לחצו כאן.

 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן