מדריך לנוהגים בחו"ל
נהיגה והשכרת מכונית בחו"ל נהפכה לחלק מהחופשה המשפחתית או בנסיעת עסקים. צרור טיפים ליעילות בהשכרה ובטיחות בנהיגה.
מאת: נועם קום 
 
במרבית מדינות העולם כתנאי לנהיגה, נדרשים בעלי רישיון ישראלי להציג גם רישיון נהיגה בינלאומי בתוקףובדרגה המתאימה לסוג הרכב בו נוהגים. הרישיון מקנה את הזכות לנהוג בחו"ל .רישיון הנהיגה הבינלאומי הממוחשב המונפק בישראל תקף כיוםברוב מדינות העולם, למעט ביפן, בהתאם לאמנות ג'נבה ווינה. מומלץ לנוסעים לחו"ל, להצטייד בנוסף לרישיון הנהיגה הישראלי גם ברישיון הנהיגה הבינלאומי.
שני רישיונות הנהיגה נדרשים משום שבמדינות שונות ידרשו מכם להציג את הרישיון הבינלאומי ובנוסף לרישיון הישראלי המקורי (כרטיס הפלסטיק). חשוב לדעת כי במרבית הרישיונות הישראליים החדשים,לא נכתב בטעות מועד הוצאת הרישיון.למניעת תקלות רצוי גם לצרף את הרישיון הישן שבו כן מצוינת שנת הוצאת רישיון הנהיגה שלכם. לנוהגים ליפן, ניתן להוציא רישיון נהיגה רק בסוכנויות מ.מ.ס.י.
ישנן מדינות המתירות נהיגת רכב פרטי ברישיון נהיגה ישראלי וללא צורך ברישיון נהיגה בינלאומי, וזאת בהגבלות מסוימות. יודגש כי במדינות אלו ישנם גופים כגון: משטרה, חברות השכרת רכב, רשויות אכיפה, שאינם מודעים להכרה של מדינותיהם ברישיון הישראלי, ובעת מקרה תאונה ותביעת ביטוח יתכנו בעיות. לכן ליתר ביטחון הצטיידו תמיד ברישיון בינלאומי.
 
תהליך הוצאת  רישיון בינלאומי
הוצאת רישיון נהיגה בינלאומי, מבוצעת בתחנות הבאות המורשות להנפיק רישיונות : מ.מ.ס.י, יש להגיע לתחנה עם רישיון הנהיגה הישראלי שהוא בתוקף. עלות הוצאת הרישיון זולה ב-מ.מ.ס.י. תוקף הרישיון לשנה אחת.
"נהג חדש" במהלך תקופת הליווי שלו, אינו זכאי לקבל רישיון בינלאומי.

המדינות שמכירות ברישיון הישראלי בהתאם לפרסום משרד התחבורה
אוסטרליה, אירלנד, אל-סלבדור, ארה"ב, בלגיה, בריטניה, גרמניה, הולנד, הונגריה, טורקיה, נורבגיה, סינגפור, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קוסטה ריקה, קפריסין, שבדיה ושוויץ. גם משרד התחבורה ממליץ לוודא כי הרישיון מספק ומוכר באותה מדינה על מנת להבטיח את נושא ביטוח הרכב והנוסעים בו.
 
מי רשאי להשכיר רכב בחו"ל ?
כל נהג יכול להשכיר רכב, אך ברוב המדינות קיימת מגבלת גיל הנהג. לרוב ניתן לנהוג ברכב שכור מעל גיל 21 שנים, אך ישנם חברות המשכירות לנהגים בוגרים יותר.
 
היכן להזמין את הרכב ?
עדיף לבצע את השכרת הרכב בישראל באמצעות חברות ההשכרה, במ.מ.ס.י, או אצל סוכני הנסיעות. המחירים זולים יותר בהזמנה מישראל וכן התאמת הרכב למטרה ברורה יותר. כדאי לערוך השוואה אינטרנטית. דרך האינטרנט אפשר להשיג רכב זול בכ-20-25 אחוז מחברות גדולות באם מתקשרים דרך סוכנים ולא ישירות לחברה.
 
איזה דגם רכב להזמין ?
חשוב להזמין רכב התואם למספר הנוסעים ומטענם. יש לקחת בחשבון את מרחקי הנסיעה ולהתאים את הרכב למטרה. רכב משפחתי רגיל לעיתים יהיה צפוף ולא נוח. עדיף לברר מראש אילו דגמים מוצעים לדרגת ההשכרה.
 
אמצעי תשלום.
גם אם שילמתם מראש את עלות ההשכרה בישראל, תידרשו להשאיר את פרטי כרטיס האשראי הבינלאומי שלכם כתנאי להשכרה. חברת ההשכרה  דורשת זאת כביטחון להוצאות עתידיות לא ידועות כגון: נזקים לרכב, דוחות תנועה ואגרות כבישים.
 
חנייה.
הקפידו על חנייה במקומות מותרים, חנייה שלא על פי חוק תגרום לקנסות בעלויות משמעותיות וכן לעוגמת נפש. בטרם הזמנת מלון בררו על פתרונות אפשריים לחניית רכבכם. החנייה לרוב בתשלום נוסף, קחו זאת בחשבון. בתחומי הערים רצוי להחנות בחניונים מוסדרים בלבד.
 
 דו"חות תנועה ואגרות כבישים.  
סעו בזהירות גם בחו"ל ! במדינות רבות קיימת אכיפה מוגברת באמצעות מצלמות ושוטרים, תעריפי הקנסות יקרים ביותר. אם קבלתם דו"חות או אגרות הכבישים הקפידו לשלם אותם. אם לא תשלמו תחויבו בנוסף לעלותם, בדמי טיפול מטעם חברת ההשכרה.

סוג הדלק
 
חשוב לוודא מהו סוג הדלק למכונית, בישראל מתדלקים עם בנזין, אולם במדינות אירופה התדלוק בסולר, קורה לא פעם שמתבלבלים ואז נגרם נזק למנוע והמכונית נתקעת על כל המשתמע מכך.
 
אביזרים מיוחדים.
אביזרים כגון: מושבי בטיחות לילדים ותינוקות, גגון או מכשיר ניווט, יש להזמין מראש. פריטים אלו קיימים אמנם אך בכמות מוגבלת. בנסיעות ממושכות מומלץ להביא את הציוד הנדרש עמכם, לרבות מושבים לתינוקות.
 
קבלת הרכב
 מקום קבלת הרכב - קבלת הרכב בשדה התעופה יקרה יותר בגלל הצורך בתשלום מס נמל. אם מדובר במספר נוסעים משתלם יותר כלכלית לקבל את הרכב בשדה התעופה וכמובן מטעמי נוחות.
 
בדיקת נזקים - בצעו עם נציג חברת ההשכרה בדיקה לנזקים במעמד קבלת הרכב, סמנו כל סריטה או פגם לרבות כתמים על ריפודי המושבים, ודאגו לרישומם בטופס מתאים ובקשו העתק ממנו. במקרים חריגים מוטב אף לצלם את הנזקים.
בדיקת נהגים - בדקו שברכב מצויים כל האביזרים הנדרשים כמו: גלגל רזרבי תקין, מגבה, משולש אזהרה, מפתחות לגלגלים ורישיון וביטוח רכב תקפים.

ניווט בדרכים - יש להיערך מראש לניווט מסלול הנסיעה. עוד בישראל הצטיידו במכשיר GPS עם תוכנת ניווט עדכנית למסלול בארצות בהם תנהגו. רצוי לדאוד למטען ורצוי לשקע טעינה עם מפצל לשימוש מכשירי הטלפון והניווט. ניתן להשתמש בסמארטפון עם תוכנת ניווט של WAZE. כאן יש לרכוש חבילת גלישה שתתאים לשימוש בכל זמן הנסיעה. מומלץ תמיד להצטייד במפות למקרה של תקלות במכשיר הניווט, או לחילופין במכשיר ניווט נוסף.  

החזרת הרכב
מקום ההחזרה - תכננו מראש את יעד החזרת הרכב. המחירים משתנים ממדינה למדינה, בסניף בעיר או בנמל התעופה.
תדלוק - תדלקו את המכונית בטרם החזרתה. במידה ולא תחויבו בתשלום דלק על פי תעריף יקר במיוחד.
ניקיון - החזירו את הרכב נקי עד כמה שאפשר, פנו שאריות מזון ובקבוקים ריקים ועוד. אם המכונית מלוכלכת באופן חריג תחויבו בתשלום נוסף.
תשלום דוחות ואגרות- דווחו לחברת ההשכרה במועד ההחזרה על דו"חות תנועה במידה ולא שילמתם אותם, זה יכול לחסוך לכם תשלום בדמי טיפול עתידיים.
השכרת רכב במדינות בהם ההגה בצד ימין - כדאי ליערך מראש להשכרת רכב בו הנהג יושב בצד ימין, מודבר בשינוי משמעותי בהרגלי הנהיגה. לא תמיד פתרון השכרת הרכב יעיל וכדאי במדינות אילו.
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן