תאונות עם אופניים וקורקינטים

מדריך תאונות עם אופניים חשמליים וקורקינט
ריבוי תאונות בין אופניים חשמליים להולכי רגל, יוצר מציאות משפטית סבוכה בה נפגעים רבים מתקשים לזכות בפיצויים הולמים. לך תחפש את מי לתבוע?
9/2/2014
לאחרונה אנו עדים לגאות משמעותית בתנועה בערים של כלי תחבורה דוגמת אופניים, אופניים ממונעים וקורקינטים חשמליים. אלא שבצד התרומה לאיכות הסביבה, החלה להתפתח תופעה פחות סימפטית של ריבוי תאונות שבהן מעורבים רוכבי האופניים והקורקינטים החשמליים. לדברי עו"ד גיל קראוס, תאונות שבהם מעורבים אופניים וקורקינטים חשמליים, לא נחשבות לתאונות דרכים, (כל עוד לא מעורב בהן בנוסף כלי רכב ממונע), ועל כן, הנפגעים מהן עלולים לצאת ללא פיצוי חרף היות התאונות קשות, שגרמו לנכות משמעותית.
חוק הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים לא מגן על בני אדם הנפגעים מאופניים וקורקינטים חשמליים.
"חוק הפלת"ד"- (פיצויים לנפגעי תאונות דרכים) מבטיח פיצוי לנפגעים עקב פגיעת כלי רכב, מכוח ביטוח החובה של כלי הרכב המעורבים בתאונה. החוק עוסק בתביעות לנזקי גוף, לרבות תאונות דרכים. חוק הפלת"ד, חל רק על רכב מנועי, דוגמת מכונית או אוטובוס, ומכסה נזקי גוף של המעורבים בתאונה שבה היה מעורב כלי הרכב, לרבות רוכב אופניים שנפגע ממכונית.
לדברי עו"ד גיל קראוס, מי שנפגע מאופניים או מקורקינט, לא נחשב בחוק כנפגע בתאונת דרכים. מכיוון שאין חובת ביטוח על אופניים  גם כשמדובר באופניים בעלי מנוע חשמלי, לא יוכלו הנפגעים לתבוע חברת ביטוח כלשהי. במקרה כזה, על מנת לקבל פיצוי, יש לתבוע את רוכב האופניים עצמו, בהנחה שהתאונה אירעה בשל רשלנותו. הבעייתיות רק מתגברת בנקודה זו, מפני שבמידה ולא קיימת התרשלות, או אין אשם ברור בתאונה, יהיה קשה מאד לנפגעים לתבוע את רוכב האופניים. דין רוכבי אופניים, רוכבי אופניים ממונעות ורוכבי קטנועים ממונעים דומה. גם במקרה שבו התאונה נגרמה כתוצאה מהתנגשות שני רוכבי אופניים זה בזה, כל צד, יאלץ להוכיח כי הרוכב השני נהג ברשלנות על מנת לתבוע פיצויים, וגם אז, כאמור, התביעה תעשה מול אדם פרטי, בהיעדר ביטוח ברקע.
במקרה שבו ניתן לטעון שרוכב האופניים נהג ברשלנות, ניתן להגיש נגדו תביעה, אולם הפרוצדורה הזו מורכבת בהרבה לעומת תאונות דרכים רגילות, שוב, מפני שלאופניים אין ביטוח חובה.
מקום התאונה - למקום שבו ארעה תאונת הדרכים עשויה להיות משמעות, במיוחד לשם הוכחת רשלנות.  במקרה בו התרחשה התאונה, למשל, במעבר חצייה, גבוהים הסיכויים כי ניתן יהיה להוכיח רשלנות מצד רוכב האופניים. מאידך, אם התאונה התרחשה במסלול המיועד לרוכבי אופניים או בכביש מקומות שלכאורה הולך הרגל לא אמור להיות בהם, קטנים יותר הסיכויים שתוטל אחריות לפגיעה על רוכב האופניים.אם התאונה נגרמה כתוצאה ממפגע בדרך, ולא בשל פזיזותו של הנהג, ניתן יהיה לתבוע את העירייה הרלוונטית, במידה ומדובר במפגע משמעותי שגרם לתאונה.
הולכי הרגל, ורוכבי האופניים והקורקינטים נותרם ללא הגנה- כל עוד אין חוק המטיל על רוכבי אופניים, אופניים ממונעים וקורקינטים חשמליים, לרכוש ביטוח נגד פגיעה בהולכי רגל ועוברי דרך אחרים, בדומה לחוק ביטוח חובה לכלי רכב. קיום הביטוח, יפתור בעיה חמורה האורבת לשני הצדדים: מצד אחד, הולך הרגל יוכל להתנהל מול חברת הביטוח המבטחת את האופניים או את הקורקינט, ולקבל פיצוי בגין נזקיו. מאידך, רוכב האופניים או הקורקינט לא יהיה חשוף לתביעות של מאות אלפי שקלים, ולעיתים אף יותר, בגין נזקים שגרם לעוברי הדרך.
הצעדים המומלצים לנפגע בתאונת אופניים או קורקינט
(המלצותיו של עו"ד גיל קראוס).
למעורבים בתאונות דרכים עם אופניים, אופניים ממונעים וקורקינטים מומלץ לנקוט במספר פעולות שיגדילו את הסיכויים שלהם לקבלת פיצויים:
התעקשו לקבל פרטים - בדומה לתאונת דרכים רגילה, להתעקש ולקבל את פרטיהם של המעורבים. צילום של תעודת זהות או רישיון נהיגה יכול לחסוך את הצורך לאתר את הפוגע לאחר התאונה.
אספו פרטים של עדים לתאונה - אתרו במהירות עדים לתאונה, רשמו את פרטיהם, ובקשו מהם לשמש כעדים למעשה.
צלמו את אתר התאונה - צלמו ממספר זוויות את המקום בו ארעה התאונה. צלמו את האופניים המעורבות, ואת הנזק שנגרם מהתאונה, הן נזק לרכוש, והן נזקים גופניים. השתדלו שהתמונות יכללו תאריך ושעה (בטלפונים חכמים התאריך, השעה והמיקום מוטמעים אוטומטית בתצלום).
קבלו טיפול רפואי באופן מידי וציינו את הסיבה לפגיעה - פנו לקופת חולים או לחדר מיון, ושמרו את הרישומים הרפואיים. הדגישו כי סיבת התאונה תצוין במסמכים הרפואיים של מי שבודק אתכם. דבר זה יקל בבוא העת להוכיח את התאונה ונזקיה.
פנו למשטרה והגישו תלונה - במקרה והפגיעה קשה, או שהרוכב מסרב לתת פרטים, אל תוותרו פנו לתחנת המשטרה הקרובה, והגישו תלונה מידית נגד הרוכב. בריחה של הרוכב ממקום התאונה, כמוה כתאונת פגע וברח, עבירה הנחשבת לחמורה ביותר.
פנו לייעוץ משפטי - אספו את התיעוד לתאונה, ופנו לעורכי דין העוסקים בנזקי גוף, אשר ידריכו אתכם בדרכים למצות את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניכם לקבלת פיצוי הולם.
 
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן