טיפים נחוצים לתחזוקת המכונית

מידע על אחזקת רכב
רכב מתוחזק כראוי יכול לאפשר לכם לנוע על הכביש בבטיחות רבה ותוך חסכון כספי נכבד. אחזקת רכב ראויה תייעל מאד את פעילות המנוע ותאריך את חייו של הרכב.
תחזוקת המכונית חשובה לבטיחות וכרוכה בעלויות כספיות רבות. אמנם, אם אתם נוהגים ברכב בשיטת ליסינג תפעולי או שהחלטתם לבחור בהשכרת מכונית על פני נהיגה ברכב פרטי, כל עול אחזקת הרכב יהיה באחריותן של חברות ההשכרה. אבל אם מדובר ברכב פרטי שלכם, רצוי שתדעו כמה נקודות חשובות על אחזקת רכב.
שמן מנוע
האמרה ש"שמן הוא שמן", כלומר שכל השמנים הם אותו דבר, היא ממש לא נכונה. ולראיה, השימוש הגובר בשמן מנוע סינטטי שתופס את מקומו של שמן המנוע הקונבנציונלי. הסיבה לכך היא ששמן מנוע קונבנציונלי מתפרק מהר, ולכן הוא מקשה מאד על תנועתם החופשית של חלקי המנוע הפנימיים. לדברי מומחי רכב, כל צעד שבו ינקוט בעל הרכב על מנת להפחית את החיכוך בחלקי המנוע הפנימיים, יגרום לשיפור בצריכת הדלק ויוכל להבטיח לא רק את יעילות ביצועי הרכב, אלא גם יעניק הגנה מפני שחיקה וקורוזיה.
לא כל השמנים הסינטטיים זהים. זאת, משום שהתוספות שיצרני השמן מערבבים עם השמן הבסיסי, קובעות את רמת הביצוע של השמן. במידה שאתם דואגים לאיכות הסביבה תשמחו לדעת ששימוש בשמן מנוע סינטטי יכול להיות חלק מהתכנית ה"ירוקה" שלכם. כל שעליכם לעשות הוא לחפש מילים שמזכירות אנרגיה או שמירה על הסביבה על תווית מיכל השמן שמפרטת את ביצועי שמן המנוע.
מצתים
לא מקובל לחשוב על המצתים כאשר מתייחסים לאחזקת רכב. אבל, רצוי לדעת שלמצת יש תפקיד קריטי בביצועי מנוע הרכב שלכם. תפקידו של המצת הוא להצית את תערובת (דלק+אויר) הדחוסים הנכנסים לצילינדר המנוע. העוצמה והיעילות של מנועי הבנזין תלויה באופן ישיר בניצוצות של המצתים. מצתים איכותיים ימשיכו לפעול כראוי, אולם ניצוץ חלש יותר יגרום לכך שבעירת הדלק לא תהיה מושלמת וכתוצאה מכך כוחו של המנוע יפחת וצריכת הדלק תגדל.

תוספים למנוע
דרך זולה וקלה ליעל את ביצועי המנוע וצריכת הדלק שלו היא להשתמש, אחת לשישה חודשים או לאחר נסיעה של 10,000 ק"מ, בתוסף שמנקה את מערכת הדלק.

בלמים
אם אתם כמו מרבית הנהגים, הרי שבטיחות הנהיגה נמצאת בראש מעייניכם. למעשה, מחקרים רבים מראים שנושא בטיחות הרכב הוא הנושא הראשי כשמדובר בתחזוקת רכב, ומערכת הבלמים נמצאת בראש הרשימה כשמדובר בבטיחות.
שחיקת רפידות הבלמים היא תופעה נורמאלית בכל רכב ובסופו של דבר יש להחליפם מטעמי בטיחות. מערכת בלמים שפועלת כשורה מסייעת לנהיגה בטוחה ולשליטה מלאה בביצועי הרכב השונים. עם זאת, נהגים רבים אינם מודעים לסימנים המאותתים על הצורך בהחלפת מערכת הבלמים.
חשוב להיות ערניים ולזהות את סימני האזהרה שמודיעים על בעיות בבלמים. למשל, בהידלק מנורת בקרה, או  אם הרכב מושך לצד שמאל או לצד ימין בעת הלחיצה על הבלמים, או אם אתם שומעים רעשים מוזרים בעת השימוש בבלמים , או מרגישים רעידות בהגה בזמן בלימה. חייבים לגשת מידית למוסך ולבדוק את תקינות הבלמים. סימני אזהרה נוספים כוללים נורת אזהרה דולקת, רטט מוזר בדוושה בעת הלחיצה, תחושה של תגובה איטית של הבלמים ורעשי חריקה. שחיקת בלמים נובעת מהרגלי נהיגה, מתנאי הפעלה, מסוג הרכב ומאיכות חומר הגלם שממנו יוצרו הבלמים.
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן