גניבות רכב

גניבת הרכבים טיפים למניעת גניבה
חברת איתור כלי רכב גנובים, מדווחת על גידול של 25% בגניבות "דאבל", בהם  מדובר בגניבה שבה הגנב פורץ קודם לבית, גונב מפתחות וגונב את הרכב. 
 חברת האיתור והשבת כלי רכב פוינטר, מדווחת כי בשנת 2015 נרשמה עלייה כללית של 16% בגנבות כלי רכב לעומת התקופה המקבילה אשתקד.
70% מהגניבות התבססו על שיטת פריצה אלימה לרכב והחלפת מחשב הרכב. הגניבות מתבצעות בשתי שיטות עיקריות:
1.   גניבת מפתחות מבית הלקוח לרוב בית פרטי, כאשר קיים קשר ישיר בין בית הלקוח לרכב בחניה.
2.   הגניבה המתבצעת בדרך כלל על ידי הכנת מפתח או שכפול מפתח בידי משתמש מורשה שקיבל מפתחות וקוד, אם מבעל הרכב, ממוסך בו טופל הרכב, חניון, תחנת שטיפה ועוד. בחלק מהמקרים התגלה כי שוכרי רכב שכפלו את מפתחות הרכב והחזירו אותו למטרת גניבתו מהשוכר הבא.
לאח הגניבה במקרים רבים הרכב מגיע לשטחי הרשות הפלסטינית כשהוא מנוטרל באופן "חוקי" באמצעות מפתח הרכב, כשהרכב נוסע ומערכת המיגון מפורקת בשטחים. 5% מהגניבות מתבצעות ע"י שוד וגניבת רכב מונע או גרירה מהמקום בוא הוא חנה. 44% מהרכבים שנגנבו הם רכבים פרטיים.
שיטות לגניבת כלי רכב
גניבות עם מפתח וקוד- נעשות לעתים לאחר שהרכב נכנס לטיפול במוסך, או שחנה בחניון, במתקן שטיפה בהם הושארו המפתחות והקוד הסודי. לא פעם כאשר מגיעים לפגישה או יוצאים לבילוי, החניון מלא. העובד בחניון, מוכן שנחנה בחניה כפולה ובתנאי שנשאיר את מפתחות הרכב והקוד. כשאנחנו הולכים לעיסוקנו, יש סיכוי שבאותו הזמן גורם כלשהו, משכפל את מפתחות הרכב שלנו ומזהה את כתובתנו במסמכי הרכב (רישיון או ביטוח). דוגמא נוספת בתחנת שטיפה, אנחנו משאירים את הרכב וקופצים לבית הקפה הקרוב. יש אפשרות שגנב הרכב יושב בצד, כמה מטרים מהרכב וממתין להזדמנות שתשאיר רכב מונע ביציאה ממנהרת השטיפה כדי להיכנס ולהסתלק עם הרכב. אפשרות נוספת שעובד תחנת השטיפה משכפל את המפתח שלך.
גניבה מחניונים תת קרקעיים- הגנבים מרגישים נוח יחסית לבצע גניבות בחניונים תת קרקעיים. כשרכב מורשה פותח את שער החניון בכניסה או ביציאה מהחניון, אחד מחברי חוליית הגנבים מצמיד כיסוי לגלאי בשער ונועל אותו במצב פתוח. רכב הגנבים נכנס באין מפריע לחניון ואז מתבצעת פעולת גניבת הרכב.
גניבת רכב מונע- זה קורה לעיתים שעוצרים לזמן קצר להוריד את הילד בגן, לאסוף דואר בתא החלוקה, לקנות משקה או סיגריות בפיצוציה, או להוציא כסף בכספומט. במצב זה גנב עלול לארוב לכם בקרבת מקום ולברוח עם המכונית.
מכונית בהזמנה- להבדיל מגניבות באמצעות מפתח וקוד סודי, יש גניבות רחוב אלימות, כאשר גורמים שונים, מוציאים הזמנה לסוג רכב מסוים וחוליות הגנבים יוצאות למצוא רכב מתאים. בתא המטען של רכב הגנבים מצויים סטים של מחשבי רכב וצילינדר תואם של מפתח ואימובילייזר. כשרכב מהסוג הנדרש נמצא, ובעיתוי הנוח, ישברו את חלון המשולש האחורי, דרכו יפתחו את הדלתות. אז מתחיל תהליך שבו הגנבים מפרקים את לוח המחוונים כדי לאתר את מערכות האיתור המותקנות ברכב ובמקביל מחליפים במנוע את מחשב הרכב, שוברים את צילינדר המפתח המקורי ומחברים במקומו את זה התואם למחשב שהתקינו מניעים ויוצאים לדרך. במקרה הזה אין לבעל הרכב הרבה מה לעשות. למעט אם ברכב מותקנת מערכת איתור פעילה, כאן תתקבל התראה במוקד המבצעי ויפתח אירוע לסיכול הגניבה בהשתתפות כוחות סיור ואכיפה בשילוב כוחות משטרה לתפיסת הרכב וחוליית הגנבים. במקביל חברת האיתור תשלח לבעל הרכב התראה ב- SMS ותלווה אותו בשיחה מהמוקד המבצעי לברר אם הוא בקרבתו ויוכל לגשת לרכב לבדוק. בד"כ פעולה כזו מפריעה לגנבים ומרחיקה אותם.

איזה רכבים גונבים ? רכבים דו  גלגליים- אופנועים וקטנועים  נחשבים מאוד פופולריים בקרב הגנבים. יש גם דגמי רכב ישנים יחסית שעדין פופולריים בשטחי הרשות ובעיקר כלי רכב שמובילים בטבלת המכירות. רכבים שעלות חלקי החילוף שלהם יקרים מבוקשים יותר . גם דגמי רכבים שפועלים בשוק המוניות מבוקשים בגלל הצורך בחלקי חילוף זולים.
עקרון הפריצה מתבסס על הזמן, הכלים והרעש שהגנב צריך לייצר בכדי לבצע את משימתו- גניבת הרכב.
על מה חשוב שנקפיד בכדי למנוע גניבות רכב:
1. חשוב להשאיר את מפתחות הרכב במקום בטוח בבית, כזה שלא נגיש לגנב או פורץ.
2. אין לצרף את קוד הרכב לצרור המפתחות, באמצעות מדבקה ובמחזיק מפתחות.
3. אין להיכנס לחניון מלא שהתנאי הוא השארת המפתח והקוד. אם בליית ברירה זה קרה ויש לך מערכת איתור פעילה, יש לפנות לחברת האיתור שיחליפו לך את הקוד.
4. בטיסות לחו"ל, או בחניה ממושכת, אין להשאיר את הרכב בחניון בו נידרש להשאיר את מפתחות המכוניות.
5. ברכב ליסינג, חשוב להקפיד שהקוד הסודי להתנעת הרכב, אינו רשום בצרור המפתחות, או בסך השמש ובמסמכי הרכב המצויים בתא הכפפות.
6. לבתים צמודי קרקע עם חניה פרטית, מומלץ גם להוסיף שער בכדי להקשות על הפריצה.
7. בזמן רחיצת הרכב, יש להישאר בסביבה ולשמור על קשר עין עם הרכב לאורך תהליך השטיפה.
8. בכניסה או ביציאה מהחניון יש להמתין כמה שניות ולוודא שהשער נסגר. אם נכנסים לחניון שהשער פתוח באופן קבוע, גלו ערנות  למה שקורה מסביב.
9. אל תשאירו רכב מונע ולו לרגע. אף פעם אתה לא יודע אם גנב רכב לא מחכה להזדמנות להיכנס לרכב ולהעלם. כבו תמיד את הרכב, הוציאו את המפתחות והפעילו את הנעילה.
10. חשוב להחנות את המכונית בסביבה בטוחה ובחניונים מסודרים.


אסור לרשום את הקוד על סוכך השמש
חשוב לדעת שבמקרי גניבה עקב רשלנות לעיתים אין כיסוי ביטוחי אם נגנב הרכב.
 
 
 
 
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן