כמה עולה לנסוע בישראל?

כמה עולה לנו לנסוע בישראל
לזוג כדאי לנסוע באוטובוס. לזוג עם שני ילדים, כדאי יותר לנסוע ברכב פרטי.
1/5/2014
חברת "חשב", ביצעה ניתוח כלכלי המציג את עלות הנסיעה לערים נבחרות בארץ: ירושלים, חיפה ובאר שבע בשלוש חלופות : אוטובוס / רכבת / רכב פרטי. כל תחשיב נבנה עבור 2 נוסעים ו-4
נוסעים ( 2 מבוגרים + 2 ילדים ).
התחשיב לרכב פרטי טיפוסי 1600 סמ"ק  בוצע לפי הוצאות משתנות בלבד, תיקונים וחלפים,
צמיגים, דלק והוצאות שונות על הרכב ואינו כולל הוצאות לחנייה. העלות המשתנה לק"מ לרכב פרטי 1,600 סמ"ק טיפוסי לחודש אפריל 2014 הינה -  1.1 ₪ .
מחירי האוטובוס נמסרו לחברת חשב על ידי חברות דן, אגד ומטרופולין. בתחשיב נלקח המחיר הרגיל במידה והייתה הנחה על מחיר הלוך- חזור המחיר נקבע לפי המחיר המוזל.
מחירי רכבת ישראל נלקחו מתור אתר "רכבת ישראל" גם כאן החישוב נעשה לפי המחיר הרגיל במידה והייתה הנחה התחשיב נעשה על פי המחיר הלוך וחזור.
מתל אביב לחיפה
מרחק הנסיעה מתל אביב לחיפה - תל אביב הוא כ-95 ק"מ. עלות הנסיעה לזוג באוטובוס הלוך וחזור (כולל נסיעה מקומית בעיר המוצא ובעיר היעד) עומדת על 140.2 ₪. הרכבת יותר יקרה ומחיר הנסיעה בה עומד על 170.2 ₪ ואילו עלות הנסיעה ברכב פרטי מסתכמת ב-266 ₪.
הנתונים משתנים כאשר לזוג מתווספים עוד שני ילדים. אז מחיר הנסיעה ברכב פרטי היא הזולה ביותר ועומדת על 266 ₪. מחיר הנסיעה באוטובוס וברכבת מכפיל את עצמו.
מתל אביב לירושלים
מרחק הנסיעה הוא כ-67 ק"מ ועלות הנסיעה הלוך וחזור לזוג נוסעים כולל נסיעה אחת בעיר המוצא ובעיר היעד עומדת על 119.8 ₪ המחיר ברכבת עומד על 140.2 ₪ ואילו ברכב פרטי המחיר עומד על 204.4 ₪. כאשר מתווספים לנסיעה זוג ילדים נוסף התמונה שוב מתהפכת. האמצעי הזול ביותר הוא הרכב הפרטי ואילו מחיר האוטובוס והרכבת מכפיל את עצמו.
מתל אביב לבאר שבע
מרחק הנסיעה מתל אביב לבאר שבע - תל אביב הוא כ-109 ק"מ. עלות הנסיעה לזוג באוטובוס היא 122.1 ₪ ברכבת 168.2 ₪ ואילו ברכב פרטי היא עומדת על 296.8 ₪. כאשר מוסיפים לנסיעה זוג ילדים נוסף התחליף המועדף הוא נסיעה אוטובוס ואחריו נסיעה ברכב פרטי ורק לבסוף נסיעה ברכבת. (חישוב העלויות בקו זה נעשה שימוש במחיר ממוצע של הקווים השונים הפועלים בקו).
סיכום: המסקנה הנובעת מניתוח זה היא שהמדינה מעדיפה את השימוש ברכב הפרטי למרות כל ההצהרות הגדולות על העדפת התחבורה הציבורית. איך פותרים את הבעיה? יוקר הנסיעה והצפיפות בכבישים יכולים להיפתר באופן מסוים על ידי הפצת כרטיס נסיעה משפחתי שייתן עדיפות למשפחות עם ילדים הנוסעים באוטובוסים וברכבות. כל עוד מחירי הנסיעה באוטובוסים וברכבות עומדים ברמתם הנוכחית, וגם חוסר הנוחות שבשירותי ההסעה הציבורית, אין תמריץ למשפחה לנצל את שירותי התחבורה הציבורית.
 
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן