נהגים חדשים- צרור טיפים
נהגים חדשים ברכת הדרך
 

צילום: נועם קום

כל הדברים שצריך לדעת לפני שמוציאים רישיון
איך מחליפים גלגל? אילו טיפולים הרכב צריך לעבור ומה חשוב לבדוק לפני טסט שנתי? קבלו שבעה טיפים חשובים לנהגים חדשים. לגזור ולשמור

הנה זה קורה. אחרי מבחן התיאוריה ושיעורי הנהיגה, אתם עומדים רגע לפני הטסט הגדול. בקרוב, אם ירצה השם (והטסטר), תוכלו לתלות סוף סוף את השלט ״נהג חדש״ בשמשה האחורית. אתם בוודאי מחכים בקוצר רוח כבר לקבל את הרישיון, לעלות על ההגה ולנסוע לאן שתרצו.

מהחלפת גלגל ועד איך לבחור ביטוח לנהג חדש. אלה שבעת הדברים שצריך לדעת לפני שמוציאים רישיון נהיגה:
אם שותים לא נוהגים
כן, הסלוגן הזה אולי נשמע שחוק, אבל הוא כל כך נכון. נהיגה תחת השפעת אלכוהול מסכנת אתכם, את הנוסעים ברכב ואת הנהגים האחרים על הכביש, והשלכותיה עלולות להיות קטלניות. מחקרים מצאו כי מחצית מהנהגים המעורבים בתאונת דרכים תחת השפעת אלכוהול הם צעירים מתחת לגיל 24, כשחוסר הניסיון בנהיגה לצד השפעת האלכוהול מגבירים את הסיכון לתאונה במאות אחוזים. מעבר לסכנת החיים, העונשים הקבועים בחוק לנהגים הנתפסים תחת השפעת אלכוהול הם כבדים במיוחד: במידה ובבדיקת נשיפון (או ינשוף) יימצא אלכוהול בגופו של נהג צעיר, רישיון הנהג עלול להישלל והרכב יושבת לתקופה של 30 ימים.
אז כמו שכבר הבנתם, אם שותים לא נוהגים. כשאתם יוצאים עם חברים, החליטו מראש מי יהיה הנהג התורן שלא ישתה אלכוהול, או לחלופין, סעו לפאב בתחבורה ציבורית.

ביטוח לרכב
החוק קובע כי על כל נהג לרכוש ביטוח חובה לרכב, המעניק כיסוי עבור נזקי גוף לנהג, לנוסעים ברכב ולהולכי הרגל כתוצאה מתאונת דרכים. מלבד ביטוח החובה, ישנם ביטוחי רכב שרכישתם נתונה לשיקולכם אך הם יכולים להועיל מאוד: ביטוח רכב מקיף וביטוח רכב צד ג׳. ביטוח רכב מקיף מעניק כיסויים רחבים במקרים של תאונה, התהפכות, התנגשות, אובדן, גניבה, מעשה זדון ועוד. ביטוח צד ג׳ מכסה נזק שנגרם לרכוש של אחר, כמו רכב, רמזורים ותמרורים כתוצאה מהשימוש ברכבכם. מחירו של הביטוח ירד ברגע שיחלפו שנתיים מיום הוצאת הרישיון וכבר לא תוגדרו כנהגים חדשים, ויוזל בשנית כשתעברו את גיל 24 וכבר לא תהיו 'נהג צעיר'.

תקופת המלווה
נהג חדש צעיר (בעל רישיון נהיגה פחות מ-24 חודשים ושגילו מתחת ל-24) מחויב לנסוע במשך שישה חודשים עם נהג מלווה מיום קבלת הרישיון. בשלושת החודשים הראשונים על הנהג לנסוע עם מלווה יום ולילה, ובשלושת החודשים שלאחר מכן, לנהוג עם מלווה רק בשעות הלילה. מי רשאי להיות מלווה? כל נהג שגילו מעל ל-24 שנים שמחזיק ברישיון נהיגה לאותו סוג רכב למשך 5 שנים לפחות, מי שגילו מעל ל-30 שנים ומחזיק ברישיון נהיגה לאותו סוג רכב למשך 3 שנים לפחות, או אדם שיש לו רישיון להוראת נהיגה. תקופת הליווי עשויה להישמע לכם מעיקה ומגבילה, אך האמת היא שהיא מספקת הזדמנות ללמוד מנהג ותיק מכם, וכך להשתפר בנהיגה. אחרי הכל, אין חכם כבעל ניסיון.

טיפולים תקופתיים לרכב
הרכב, כמו דברים רבים בחיים, זקוק לטיפול. אם לא נטפל בו ונדאג לו, הוא עלול להינזק. על מנת להאריך את חיי הרכב שלכם, הקפידו להעביר את הרכב טיפולים תקופתיים, בהתאם לחוברת היצרן של כל סוג רכב. מדי כמה חודשים, בדקו את הבלמים, מערכת ההיגוי, הצמיגים, נוזל הקירור, שמן המנוע, מסנני השמן והאוויר, המצתים והגיר. אם מתגלה תקלה, תקנו אותה במהרה ואל תזניחו, על-מנת למנוע נזק מצטבר ובלתי-הפיך.

טסט לרכב
מלבד הטסט שעליכם לעבור כדי לקבל רישיון נהיגה, ישנו טסט גם עבור הרכב: מידי שנה יש להגיע למכון הרישוי ולעבור בדיקה שמטרתה לבחון האם הרכב תקין, בטיחותי ואינו מסכן את הנהג ונהגים אחרים בכביש. בטסט בודקים את מערכות התאורה, הבלמים, האיתות, הצמיגים, הצירים, ההגה, מערכת הפליטה, תחתית הרכב, וכיוון הגלגלים. במידה ובבדיקה נמצא כי ישנה תקלה באחת או יותר מהמערכות, על הרכב לגשת למוסך לצורך תיקון התקלה. מומלץ מאוד להגיע למוסך לפני שאתם נכנסים לטסט, וזאת כדי לתקן מבעוד מועד בעיות שאולי ישנן. טסט שנתי כרוך באגרה אותה יש לשלם לפני הכניסה לטסט. 

צילום:סטרסטוק
בדיקת שמן-מים
יש לבצע בדיקות של שמן ומים ברכב פעם בחודש או חודשיים כדי למנוע נזילות שעלולות לסכן את בטיחות הנסיעה. את הבדיקות בצעו כאשר המנוע קר (אם אתם אחרי נסיעה המתינו לפחות עשר דקות) וכשהרכב עומד ישר ולא נוטה לצדדים. כדי לבדוק שמן ברכב, פתחו את מכסה המנוע והוציאו את מוט מדידת השמן ממקומו, נגבו אותו בעזרת מטלית ואז הכניסו שוב עד הסוף והוציאו אותו. על המדיד מופיעים סימוני מקסימום ומינימום. במידה והשמן מתחת למינימום יש להוסיף שמן. פתחו את הפקק עליו מצויר כד שמן ומלאו מעט שמן עד שתגיעו לכמות הרצויה.
כדי לבצע בדיקת מים, פתחו את מכסה המנוע, ובדקו האם המים קיימים בטווח שבין המינימום למקסימום במיכל הקיים. במידה וברכב ישנו מיכל נוסף הנקרא מיכל עודפים, בדקו האם קיימים מים במיכל זה. אם חסר מים, יש למלא את המיכל. אך שימו לב, אין למלא אותו במים, אלא בנוזל קירור מיוחד אותו ניתן לרכוש במוסכים או בתחנות דלק. 

צילום: סטרסטוק

איך להחליף גלגל
יש לכם פנצ׳ר בגלגל? לא נורא. באפשרותכם לקרוא לגרר או להחליף לבד גלגל במידה ויש לכם גלגל רזרבי תקין. אם בחרתם להחליף בעצמכם, וודאו כי הרכב נמצא על משטח ישר, כבו את המנוע ועברו למצב חניה. הפעילו אורות מהבהבים, צאו מהרכב כשאתם לבושים אפוד זוהר והניחו על הכביש משולש אזהרה עשרות מטרים לפני הרכב. לאחר מכן, שלפו את הטסה (צלחת) מהגלגל על ידי מברג ושחררו את האומים בעזרת מפתח ברגים מבלי להוציאם לגמרי. הכניסו מתחת לרכב ובסמוך לגלגל המפונצ׳ר את הג׳ק וסובבו אותו עד שהגלגל יהיה באוויר. אחר כך הוציאו את כל הברגים ממקומם ושלפו את הגלגל המפונצ׳ר החוצה. הכניסו במקומו את הגלגל הרזרבי, הבריגו את האומים למקומם, הנמיכו את הרכב על ידי סיבוב הג׳ק בכיוון ההפוך והדקו את האומים עם מפתח ברגים. זהו, אתם מוכנים לנסיעה!

נהיגה ברכב היא הדרך האולטימטיבית להגיע ממקום למקום, בצורה נוחה במיוחד. אך כנהגים חדשים, חשוב מאוד שתקפידו לפקוח עין, להיות ערניים ולהקשיב לעצות מנהגים מנוסים מכם, וכך תוכלו ליהנות מנסיעה בטוחה.
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן